Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
mide botoksu

Ameliyatsız Obezite Tedavisi : Mide Botoxu (Mide İğnesi)

Mide Botoxu (Mide İğnesi) Nedir?

Mide Botoksunun yüze veya vücudun diğer yerlerine estetik amaçlı uygulanan botokstan aslına pek de bir farkı yoktur. Her iki işilemde de uygulanan botoks aynı maddedir. Ancak midenin geniş yuzey alanı ve kuvvetli kas dokusu sebebiyle mide botoksunda kullanılan botoks dozu yüz botoksundan çok daha fazladır. Teknik olarak her iki botoks tekniği de uygulandığı kasta hareketsizlik yapmayı amaçlar.Yüz botoksunda iğneyle sağlanan hareketsizlik yüzdeki kırışıklıkların iyileşmesini sağlarken mide iğnesiyle yani mide botoksuyla sağlanan mide hareketlerindeki azalmadır.

Mide kasılmalarının azalması ise mide içindeki gıdaların çok daha geç mideyi terketmesine yol açar doğal olarak da midede uzun süre kalan gıdalar kişide daha uzun süre tokluk hissi oluşmasını sağlar. Ayrıca midenin özel bölümüne uygulandığında da iştahta azalma sağlar. Yani mide iğnesi veya mide botoksu sonrası hastamız daha uzun süre tokluk ve daha az açlık hissedecektir.

Mide Botoxu (Mide İğnesi) Kimlere Uygulanabilir?

Mide Botoksu genelde kilolu ve hafif obezite problemi olanlarda seçilmesi daha doğru olan bir işlemdir zira 4-6 ay etki gösteren yöntemde beklenen kilo kaybı 10-15 kg kadar olacaktır.
Daha ciddi obezite problemi olan hastalarımızı zaten bariatrik yani obezite cerrahisi açısından değerlendirmekteyiz.

Diyet ve spordan gerekli sonucu alamayan, daha hızlı sonuç almak isteyen veya ciddi bir diyet yapmadan hızlı sonuç almak isteyen veya ameliyattan korkan hastalarımız için mide botoksu iyi, güvenli ve risksiz bir alternatif olarak yükselmektedir.

Mide botoksunun bir diğer kullanım alanı ise obezite cerrahisi sonrasında kilo geri alımı olan kişiler oalack gibi gözüüyor. Obezite ameliyatlarının revizyonlarının daha zahmetli olmasından sebeple mide botoksu revizyon öncesi bir çare olarak düşünülebilir. Mide Botoksu aynı zamanda Mide balonu ile birlikte kullanıldığında daha etkili olacaktır, mide kas kasılmalarını engellediğinden balon sonrası bazı hastalarda görülebilen şiddetli mide ağrılarını da engelleyecek, balon işlemini çok daha konforlu hale getirecektir.

Obezite tedavisi amaçlı mide botoksu hakkında bilimsel yayınlar da yavaş yavaş artmaktadır. Gelin birlikte mide botoksunun dünyadaki ilk sonuçlarını görelim.

Mide Botoxu (Mide İğnesi) Faydaları Nelerdir?

Aslında 2008 yılından beri bilimsel makaleler mide botoksunun hızla yaygınlaşacağını bizlere bildirmekteydiler.

  • Obezite alanında öncü bir bilimsel tıp dergisi olan “Obes Surg” dergisinde Mark Topazian ve arkadaşlarının araştırmasında mide kasına uygulanan botoksun hastalarda tokluk hissi ve kilo kaybı yarattığı ve yan etki görülmediği bildirilmiştir. Ayrıca mide botoksu sonrası gıdaların çok daha uzun süre midede kaldığını tespit etmişlerdir.
  • World Journal Of Gastrointestinal Endoscopy Dergisinde başka bir mide rahatsızlığı dolayısıyla mide uygulanan botoks işleminin güvenli, etkili ve yan etkisiz olduğunu Dr.Andrew Ukleja ve arkadaşları 2015 senesinde rapor etmişlerdir.
  • 2012 senesinde Çinli Bilim adamlarında çok güzel bir araştırma Hepatogastroenteroloji dergisinde yayınlanmış, Dr. Li L. ve ekibinin araştırmasına göre Mide botoksu mide boşalmasını geciktirmekte, kilo kaybı sağlamakta ve iştah hormonu olan Ghrelin Hormonun yani iştahı azaltmaktadır.

Mide Botoksu ile ilgili yayınla hızla artmaktadır zaten konu ile ilgilenenler gerekli tıp veritabanlarından kolayca ulaşabilirler. Bilimsel sonuçlara göre bir ameliyatsız obezite tedavisi olan mide botoksu uygulaması daha da yaygınlaşacak gibi durmaktadır. Bizim hastalarımızdan aldığmız geri bildirimler ve işlem sonrası konfor ve memnuniyet düzeyleri de bunu doğrulamaktadır.

Mide Botoksunun sonrasında mutlaka diyetisyen desteğini gerekli görüyoruz, biz biliyoruz ki gerekli davranış ve beslenme tarzı değişiklikleri sağlanmadıkça hiçbir obezite tedavisi kalıcı olmamamaktadır, hatta obezitenin cerrahi tedavileri için dahi bu geçerllidir. Bu yüzden Dünya Obezite Merkezi olarak Mide Botoksu işlemi yaptıran hastalarımıza işlem sonrası diyetisyen ve psikolojik danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Yüz Botoxu ve Mide Botoxunun Benzerlikleri Nelerdir?

Yaklaşık 2 yıldır biz obezite hekimlerinin takibinde olan ve halk arasında mide iğnesi olarak da kullaktan kulağa yayılan mideye botulinum toksin enjeksiyonu yani mide botoksunun ilk sonuçlarını biz de Dünya Obezite Merkezi olarak almaya başladık. Dünyada da obezite tedavisi için botoksun kullanımı çok yeni olmakla birlikte akalazya veya gastroparezi hastalıkları sebebiyle mideye botoks uygulaması neredeyse 30 yıldır kullanılmaktadır.

Yeni olan mideye yapılan botoks enjeksiyonunun obezitenin tedavisinde kullanılabileceği bilgisidir. O açıdan mide botoksu aslında yeni değil, aksine yeni bir kullanım alanı daha doğmuş eski ve çok güvenilir bir tekniktir. Biz mide botoksunun obezite tedavisindeki kullanım şeklini ve etkisini ve diğer tüm yönlerini sizler için bilimsel yönleriyle anlatmak istedik.

Yüz Botoxu ve Mide Botoxunun Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mide botoksunun yüz botoksundan tabi ki birkaç farkı vardır, aslında belki de avantajı deme eyrinde olur, mesela yüz botoksu estetik amaçlı yapılırken, mide botoksu verdirdiği kilolar sayesinde hem estetik hem de sağlık açısında olumlu sonuçlar doğurur. Yüz botoksu çok az da olsa ağrılı bir işlem iken, mide botoksu endoskopiyle cilte herhangi bir kesik, delik olmadan anestezi altında doğrudan mideye uygulandığından hiç bir şekilde ağrılı değildir, hasta bir rahatsızlık hissetmemektedir.

Mide Botoksu da Yüz Botoksu gibi kısa sürede uygulanmaktadır, endoskopi ile yani midenin içinde uygıulanan ve ameliyatsız, balonsuz bir obezite tedavisi olan mide botoksu 20 dk da uygulanır. Sonrasında anestezinin etkisinin geçmesi için hasta 1 saat dinlendirilir. Mide botoksu uygulamasından 1 saat sonra hasta evine gidip tekrar beslenmeye başlayabilir ve ertesi gün normal işine ve günlük hayatına başlayabilir.

Bizim hastalarımızda gözlemlediğimiz mide botoksu uygulamasından yani mide iğnesinden hemen sonra hastaların midelerinde hafif bir uyuşma hissettikleri ve iştahsızlık hissettikleridir, midede hissedilen uyuşma ertesi gün geçmektedir. Hastalarımızdan herhangi bir bulantı, kusma ağrı şikayeti ise almadık.

Dünya Obezite Merkezi Mide Botoksu ile zayıflama programını incelemek için alttaki linke tıklayabilirsiniz:

https://www.tup-mide.com/mide-botoksu-ile-zayiflama-programi

Alttaki linklerden mide botoksu işilemini izleyebilir ve hasta görüşlerini takip edebilirsiniz.

Mide Botoksu İzle: https://youtu.be/yJaceoiTcY8