Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
diyabet cerrahisi

Diyabet Cerrahisi

Diyabet hastalığı günümüzde oldukça artan bir hastalıktır. Aşırı yağlı ve şekerli gıdaların tüketimi, egzersiz eksiklikleri gibi bir takım sorunlar diyabet sonrasında obeziteye neden olmaktadır. Bu durum ise diyabet hastaları için çok riskli bir durumu işaret etmektedir. Diyabet hastalığı doğru bir diyet ile kontrol altına alınması gereken bir hastalıktır. Bu nedenle diyabet hastalığının oluştaracağı risk faktörlerinin en aza indirilmesi için uygulanacak diyet programının yetersiz olduğu durularda farklı yöntemler izlenmektedir.

Bu yöntemler içerisinde de “Diyabet Cerrahisi” bulunmaktadır. Obezite cerrahisi olarak da adlandırılan diyabet cerrahisi başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir. Bu cerrahi yöntemi Tip 1 diyabet hastalığı haricindeki tüm tablolarda hem başarılı hem de etkin bir metot olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Diyabet Cerrahisine Ne Zaman Başvurulur sorusu altında diyet ve egzersizler sonucu kilo vermekte sorun yaşayan, vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan ve tedavi edilebilen tip 2 diyabet hastalarında diyabet cerrahisi uygulanmaktadır diyebiliriz.

Söz konusu bu hastaların yalnızca diyabet hastalığını değil; cerrahi uygulama sonrasında kolekstrol ve yüksek tansiyon nedeni ile kullandıkları ilaçları bırakabilecek seviyeye gelmektedir. Böylece diyabet sonucunda gelişen diğer sorunlar da giderilerek yaşam kaliteleri yükselmektedir.

Diyabet Cerrahisi Yöntemi Nedir?

Diyabet cerrahisi laparoskopik yani kapalı ameliyat tekniğine dayanan bir işlemdir. Ameliyat sonrasında hastaların 4 ila 5 gece yatış yapmaları gerekmektedir. Ameliyat esnasında operasyonu oluşturan ilk basamak hastanın aşırı kilo almasını durdurmak ya da kontrol altına almak nedeni ile “Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)” uygulanmaktadır.

Diğer bir işlem basamağında ise ince bağırsakların son bölümü ölçülerek 250 cm sonrasında (insülin salgılamasına yarayan hücreler bağırsağın bu bölümündedir) midenin alt ucuna yan yana dikilmektedir. Diyabet cerrahisi yani obezite ameliyatları tüp mide ya da mide katlama ameliyatları ile vücut kitle indeksinin istenilen seviyelere inmesini amaçlamaktadır. Böylece insülinin hücrelere girişinin engellendiği duvarlar yıkılabilmektedir. Bu tablo sonucunda da hastaların şikayet ettikleri tüm diyabet rahatsızlıkları ortadan kalkmakta ve tedavi esnasında kullanılan ilaçlar bırakılmaktadır. Tüm bu uygulamalar metabolik cerrahi olarak da adlandırılmaktadır.

Diyabet Cerrahisinde İlaç Tedavisi

Diyabet Cerrahisine Ne Zaman Başvurulur konu başlığı altında metabolik cerrahi yöntemi ile hastalar için büyük risk oluşturan organ hasarlarının da önüne geçildiği ifade edilmelidir. Bu nedenle diyabet hastalığında yalnızca ilaç tedavisi uygulamak hasarlık önüne geçmek ya da tedavide başarı elde etmek için yeterli değildir. Bu nedenle diyabet hastalığının olduğu tablolara obezitenin eşlik etmesi halinde en ideal tedavi yöntemini diyabet cerrahisidir. İnsülin tedavisi sonrasında kandaki şeker oranı düşmeyen ya da gittikçe yükselme gösteren diyabet hastalarında en ideal tedavi yöntemi diyabet cerrahisidir diyebiliriz. Bu operasonlar diyabet cerrahisi uzmanları tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Operasyonlar sonrasında pek çok hasta tedaviye olumlu yanıt vererek diyabet ile birlikte diğer tüm metabolik şikayetleri geride bırakmaktadır. Özellikle karaciğer yağlanması, yüksek tansiyon ve kolestrol gibi tablolar bu metabolik şikayetlerin en önemli risk faktörleridir.

Ayrıca diyabet cerrahisi insülin direncinin ana nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkan kap krizi riskinin de önemli ölçüde önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Özellikle şeker hastalarının diyet ve egzersize eşlik eden ilaç tedavilerinde kan şekerindeki dalgalanmaların ya da yükselişin önüne geçilmediği durumlarda diyabet cerrahisine başvurulması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca diyabet hastalığının zaman içerisinde organlara ve tüm vücuda yapabileceği sorunlar ve tahribatlar bu cerrahi yöntemi ile önüne geçilebileceği için daha iyi bir yaşam kalitesinin elde edilmesi aşamasında diyabet cerrahi başarılı sonuçlar vermektedir.

Diyabet Cerrahisi Ne Zaman Uygulanır?

Tip 2 diyabet hastalığında kandaki insülin seviyesi normalden yüksek olabilmektedir. Ancak diyabet sonucu insülin vücut tarafından doğru kullanılmamakta; şeker hücre içerisine giremeyerek kanda birikmektedir. Bunun sonucunda da kandaki şeker oranı artmaktadır. Bu nedenle diyabet hastalarında uygulanacak en iyi tedavi yöntemi diyettir. Bu diyet programına uygun egzersizler de eklenerek kandaki şeker oranı düşürülmeye çalışılmaktadır. Ancak bu tedavi yönteminde uygulanan aşamalar sonucunda beklenen başarının elde edilmediği zamanlarda tedaviye kan şekerinin düşmesine neden olan ilaçlar ya da insülin enjeksiyonları ilave edilmektedir.

Aile öyküsünde diyabet olan hastalar ile 40 yaş üzerindeki her bir kişide diyabet gelişme riski oldukça yüksektir. Bu hastaların neredeyse büyük bir kısmı kilolu ve obez hastalar olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu aşamada Diyabet Cerrahisine Ne Zaman Başvurulur başlığında; diyet, egzersiz ve diğer şeker ile insülin tedavilerine karşı iyileşemeyen hastalarda diyabet cerrahisi önemli bir seçenek olarak tercih edilmektedir demek mümkündür. Özellikle yaşam kalitesinin ciddi boyutlarda azalmaya başladığı hastalarda, insülin kullanımı, egzersiz ve diyete rağmen kan şekerinin kontrol altına alınamadığı hastalarda ameliyat önerilmektedir.