Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
İstanbul Mide Küçültme Ameliyatı

İstanbul Mide Küçültme Ameliyatı

Çağın hastalığı olarak adlandırılan obezite; bugün tüm dünyada kadın erkek her yaştan birçok insanda görülen ciddi bir problemdir. Bu problem; tedavi edilmediği sürece kalp-damar hastalıklarına, hormonal dengesizliklere, şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle son yıllarda obezite tedavisi konusunda pek çok yöntem uygulanmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite tedavisinde asıl amaç; mide hacminin küçültülmesi ve bununla birlikte hastanın çok daha az gıdaya ihtiyaç duyması ve gıda alımını minimize etmesidir. Bu nedenle mide küçültme ameliyatları ile midenin bir bölümü alınmakta ve hastanın acıkmasının ve fazla yemek yemesinin önüne geçilmektedir. Bu ameliyat önceki yıllarda açık teknikle uygulanmaktaydı ve birtakım ciddi komplikasyonlar açığa çıkabilmekteydi.

Günümüzde tıp alanında yaşanan gelişmeler sonucunda açığa çıkan laparoskopi yöntemi ile mide küçültme ameliyatı oldukça güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır.

Obezitede Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite tanısı konulan hastalarda pek çok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Hangi tedavi yönteminin uygulanması gerektiği konusunda ise; hastanın genel sağlık durumu ve hastanın vücut kitle indeksi etkili olmaktadır. Mide küçültme ameliyatı da günümüzde sıkça başvurulan cerrahi tedavi yöntemleri arasındadır. 

Obezite Nasıl Teşhis Edilir?

Obezite teşhisinde vücut kitle indeksi kullanılmaktadır. Bu hesaplama; kişinin kilo boy ve yaş ile ilgil bilgilerini içermektedir. Vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan hastalarda cerrahi yöntemler uygulanması gerekebilmektedir. Obezite tedavisinde vücut kitle indeksinin yanı sıra genel sağlık kontrolü de gerekmektedir.

Kan tahlilleri, radyolojik görüntülemeler ve hormon testleri de obezite probleminin hastada yol açtığı etkiler değerlendirilmektedir. 

Vücut kitle indeksinizi hesaplamak için tıklayınız. 

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi

Mide küçültme ameliyatı öncesinde hastanın sağlık öyküsünün değerlendirilmesi, genel sağlık kontrollerinin yapılması ve obezite tanısı ile birlikte obezite probleminin neden olduğu sağlık problemlerinin de teşhis edilmesi gerekebilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Hasta Değerlendirilmesi

Obezite problemi yaşayan hastalarda cerrahi bir yöntem olan mide küçültme ameliyatına başvurulduğunu belirtmiştik. Bu ameliyat öncesinde hasta değerlendirmesi oldukça önemlidir.

Mide küçültme ameliyatı hastada;

- iç organlarında yağlanma görülüyorsa

- VKİ (Vücut Kitle İndeksi) 40'ın üzerindeyse 

- Önemli derecede vitamin ve mineral eksikliği yaşanıyorsa

- dolaşım bozuklukları başladıysa

-diyabet gibi sistemik problemler başladıysa başvurulabilmektedir. 

Tıp literatüründe tüp mide olarak tanımlanan mide küçültme ameliyatları oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Bu nedenle alanında tecrübeli cerrahların tercih edilmesinin yanı sıra aynı zamanda ameliyat sonrası bakım da büyük önem taşımaktadır.