Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
Tüp Mide Ameliyatı Nedir

İstanbul Tüp Mide Ameliyatı

Obezite probleminin tedavisinde günümüzde tüm mide ameliyatı uygulanmaktadır. Bu cerrahi işlem oldukça kapsamlı bir operasyon sürecini kapsamakla birlikte aynı zamanda birtakım risk faktörlerini barındırmaktadır.

Tüp Mide Nedir?

Obezite cerrahisi uygulamalarından olan tüp mide ameliyatı halk arasında mide tüp ameliyatı olarak tanımlanmaktadır ve bu tanımlama yanlıştır. Tüp mide ameliyatı ile mide küçültme ameliyatı aynı uygulamayı tanımlamakla birlikte yanlış adlandırmalardan kaçınılmalıdır.

Kilo verememe ve zamanla çok daha fazla kilo alma problemi; günümüz modern insanının büyük bir problemidir. Obezite estetik kaygılardan çok insanın total sağlık durumunu tehlikeye atan, kalp - damar ya da sistemik hastalıklara neden olan ya da yaşama süresini kısaltan bir problemdir. Yaşam alanlarının hareket kısıtlılığı yaratması, spor ve egzersize ayırılacak zaman bulunamaması ve stres faktörünün yanı sıra hazır ve sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesi obezite problemine neden olan faktörler arasında sayılabilmektedir. 

Obezite probleminin tedavisinde günümüzde;

  • - egzersiz ve özel diyet programları
  • - beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi
  • - mide balonu
  • - mide botoksu
  • - cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. 

Günümüzde VKI oranı 40'ın üzerinde bulunan ya da VKI oranı 35'in üzerinde bulunanan ve ek olarak sistemik hastalıklar yaşayan kişilerde obeziter cerrahisi yöntemleri uygulanmaktadır. Gerek teknik imkanlar gerekse de bilimsel çalışmaların zengin olmasının bir sonucu olarak bugün birçok obezite hastası tüp mide ameliyatına başvurmaktadır.

Tarihçesi

Tüp mide ameliyatı günümüzde en sık başvurulan bariatric uygulama olmakla birlikte son 10 yıldır obezite probleminin direkt tedavisinde uygulanmaktadır. Ülkemizde uygulanan işlemin tıp literatüründeki karşılığı Sleeve Gastrectomy olan tüp mide ameliyatının insanın total sağlık durumunu yakından ilgilendiren bir operasyon olduğu unutulmamalıdır. 

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Tüp mide ameliyatında işlem süresi yaklaşık 50 dakikadır. Bu uygulama genel anestezi altında ve kapalı yöntem ile gerçekleştirilmektedir. Uygulanan işlem sırasında midenin yaklaşık %80'i çıkarılmaktadır.

Tüp mide ameliyatı tam donanımlı sağlık kuruluşlarında alanında uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından uygulanmalıdır. Tüp mide ameliyatı; öncesi ve sonrası ile oldukça ayrıntılı bir süreci kapsamaktadır. Günümüzde uygulanan laparoskopil yöntem ile tüp mide ameliyatı birçok risk faktörünün önüne geçilmesini sağlamaktadır. 

Tüp Mide Ameliyatında Midenin Hepsi Alınır mı?

Mide, insanın anne karnındaki sürecinden itibaren günün her saati faaliyet halindedir. Alınan besinlerin sindimi ve metabolik dengenin düzenlenmesinde etkili olan mide her daim kendini yenilemektedir. Ancak gıda alımı fazla olduğunda mide hacmi büyümekte ve daha fazla gıdaya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle de tüp mide ameliyatı sırasında midenin büyük bir bölümü alınmaktadır. Aynı zamanda midenin tepe kısmında bulunan ve Fundus adı verilen bölge de bu işlem sırasında alınmaktadır. Fundus'un alınmasının nedeni ise bu bölgede Ghrelin adı verilen açlık hormonunun salgılanmasıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında mide hacmi küçüldüğü için fazla gıda alımının önüne geçilecektir. Aynı zamanda kişi acıkmadığı için dengeli beslenecektir. Böylece ameliyat sonrasında özellikle iyileşme sürecinde hızlı ve büyük oranda yavaşlayacaktır. Birçok hasta tüp mide ameliyatı sonrasında ameliyat izi kalıp kalmayacağını merak etmektedir. Laparoskopik yöntemler ile uygulanan mide küçültme ameliyatlarında ameliyat izi minimal düzeyde olmaktadır. 

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi

Tüp mide ameliyatı öncesinde operasyon hazırlığı aşamasında hastanın dikkat etmesi ve uygulaması gereken birtakım noktalar bulunmaktadır.

Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir; 

  • Ameliyattan önceki günlerde beslenme hafif olmalıdır. Bol su tüketiminin yanı sıra aynı zamanda sulu gıdaların da tercih edilmesi önerilmektedir.

  • Sigara ve alkol tüketimi ameliyattan yaklaşık 10 gün önce bırakılmalıdır.
  • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımına doktor kontrolünde ara verilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Riskli midir?

Obezite problemi tedavi edilmediği sürece hastada birtakım problemlere açığa çıkarmaktadır. Bu problemler;

- hormonal dengesizlik

- şeker hastalığı

- böbrek hastalıkları

- kalp damar hastalıkları

- kısırlık

- psikolojik problemler

bu risk faktörlerinin başında gelmektedir. Bu nedenle tüp mide ameliyatında açığa çıkabilecek riskler tedavi ertelendiğinde oluşacak tabloya göre minimal düzeyde kalmaktadır. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli bir cerrah ve ekip tercih edilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Tüp mide ameliyatının günümüzde modern tıp imkanlarından faydalanılarak laparoskopi yöntemi ile uygulandığını belirtmiştik. Bu uygulama elbette ki her kapsamlı ameliyat sürecinde olduğu gibi belirli derecede ağrı hissi duyulabilmektedir. Ancak doktorun önereceği ilaçlar ve beslenme düzeni ile ağrı ve acı hissi minimum düzeyde tutulmaktadır. 

Ameliyattan sonraki süreçte hastanın bol su tüketmesi ve bolca hareket etmesi sağlanmalıdır. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Süre Aç Kalınmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın aç bırakılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ameliyattan yaklaşık 6 saat sonra su ile gıda alımına başlanmaktadır.