Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
Mide Balonu mu? Diyet mi?

Mide Balonu mu? Diyet mi?

MİDE BALONU MU? DİYET Mİ? HANGİ OBEZİTE TEDAVİSİ DAHA ÜSTÜN?

Diyet; yüzyıllardır bilinen zayıflama yöntemi. Temel olarak daha az kalori alarak, ve daha çok hareket ederek alınan kalorinin daha fazlasının vücutta yakımının sağlanması böylece zaman içinde vücutta depolanmış olan yağ dokusunun miktarının azaltılmasını amaçlayan aktiviteye diyet diyoruz.

Mide Balonu ( Intragastric Baloon ): Son zamanlarda hıuzla popülerleşen ameliyatsız obezite tedavisidir mide balonu. Endoskopi yardımıyla mideye içine bırakılan bir balonun değişik sıvılarla veya havayla şişirilemesi böylece mide kapasitesinin azaltılması yoluyla daha az kalori tüketimini sağlayan bir obezite tedavisidir.

Hepimizin aklındaki soru ise Diyetin mi Mide Balonununun mu daha etkili ve uzun süre kilo verdirdiğidir.

Aslında temel olarak kalori alımı ister diyetle ister mide balonu ile kısıtlansın, obezite hastalarımız bu kalori kısıtlamasına uydukları sürece kilo vereceklerdir.

Peki bu kilo verimi ne kadar olacaktır?

İşte bu soruyu tam olarak cevaplamayı istediğimizden ve size bilimsel bilgiler vermeyi hedeflediğimizden ( tahmin ve temenniler değil ); tıbbi literatürü taradık ve dünyada yapılmış güzel, net sonuçlar veren makaleleleri taradık. Mide Balonu ve Diyeti kıyasalayan güzel bir çalışmayı “OBESITY” Dergisinin 2013 yılındaki sayısında bulduk. Çalımayı yapan hekimlere saygımızdan ve emeklerine duyduğumuz saygıdan dolayı yazının künyesini* yazımızın sonunda paylaşıcağız ki dileyen makaleyi orjinal dilinden okuyabilsin. Biz ise makaleyi Türkçe ve tıbbi terimlerden arındırılmış olarak size anlatacağız, tabi ki kendi bilgi ve deneyimimizi de ekleyerek.

Obezite günümüzde hızla yaygınlaşmakta olan bir salgın olduğunu hepimiz kabul etmiş durumdayız, Obezitenin Kalp Krizlerinin, Diyabetin ( Şeker Hastalığı ) ve birçok Kanser türünün sebebi olduğu artık net olarak bilinmektedir. Bu hastalıkların ayrıntılarını ileriki makalelelerimizde paylaşacağız ancak şimdi diyet ve mide balonunun etkilerini incelemeye koyulalım!

Obezite hastalarımızın kilolarının %10 'undan dahi kurtulduklarında sağlık durumlarında belirgin iyileşmeler ve risklerde çok ciddi azalmalar olmaktadır. Polikistik Over Sendromu olan kadın hastalarımız kilolarının %10 'unu verdiklerinde doğurganlıkları çok ciddi olarak artmaktadır.

Bu denli az bir kilo kaybının dahi hastanın hayatında bu denli iyi gelişmelere yol açması diyet ve mide balonu gibi ameliyatsız obezite tedavilerinin önemini arttırmaktadır.

Daha fazla konuyu uzatmayalım ve girişimizi yapalım.

Üstte bahsettiğimiz * araştırmada 66 tane obezite hastası iki gtuba ayrılmış. Bu ahstaalrın hepsinin beden kitle indeksi 30-40 arasında yani hastaların tümü evre 1 veya evre 2 obezite hastası. Ayrıca hepsinde metabolik sendrom tespit edilmiş ( Metabolik Sendrom: hipertansiyon, yüksek kan yağları, yüksek kan şekeri ve obeziteden oluşan dörtlemedir.) Aslında bu araştırmada mide balonu ve diyetin metabolik senroma olan iyileştirice etkileri araştırılmıştır.

Birinci gruptaki hastalara 6 ay midede kalabilen bir mide balonu takılmış ikinci gruptaki hastalardan12 ay boyunca belli hayat tarzı değişiklikleri ve diyet yapmaları istenmiş.

Peki sonuç ne mi olmuş. Mide balonu taktıran hasta grubunda kilo kaybı diyet ve hayat tarzı değşikliği yapan hastalara göre çok daha fazla olmuş. 6. ayın sonunda mide balonu taktıran grupta ortalama kilo kaybı yaklaşık 15 kg iken, diyet ve hayat tarzı değişikliği yapan grupta ortalama 5 kg kilo kaybı gözlenmiş. 6 aylık mide balonunun çıkarılmasından 6 ay sonra dahi yani 1.yılın sonunda mide balonu hastalarındaki kilo kaybı ortalama 9 kg iken diyet ve hayat tarzı değişikliği yapan grupta bu kayıp 5 kg olmuştur. Ayrıca mide balonu taktıran gruptaki hastaların bel çevresi diyet grubundaki hastalara göre anlamlı derecede fazla azalmıştır.

Bu çalışmanın çok da ayrıntılarına girmeden şunu söylememiz gerek ki, mide balonu yani “ intragastric baloon “ uygulaması yaptıran hastalardaki metabolik sendromun düzelme oranı dieyt ve hayat tarzı değişikliği yapan hastalara göre oldukça yüksek olmaktadır.

Şimdi siz sayın hastalarımızı yanlış anlamalardan kurtarmamız gerekir. Bu tür bir çalışmada söylenmek istenen kesinlikle diyet ve spor yapmayın onun yerine daha etkili bir obezite tedavisi olan mide balonunu taktırın önerisi kesinlikle değildir. Söylenmek istenen metabolik sendrom denen ve hipertansiyon, şeker, yüksek kolesterol ve şişmanlık dörtlemesinden oluşan ve kalp krizi ve inme gibi ölümcül hastalıklara yol açan çok ciddi durumdan kurtulmak için kilo vermeniz ve bunu da acilen yapmanız gerekliliğidir. Tercih edilen yöntem her zaman en az riskli olandır, dolayısıyla diyet ve sporla başlamanızı biz de her hekim gibi önermekteyiz. Ancak gereken miktarda spor diyetle verilemediğinde mutlaka ilave bir yöntem denenmelidir, zira metabolik sendrom zarar vermek için sizi beklemeyecek sinsice ilerleyecektir.

İkinci bir önerimiz ise; eğer balon taktırmayı düşünüyorsanız kesinlikle sadece balon taktırmakla yetinmeyin, mide balonu taktırıp hekiminin veya diyetisyeninin önerdiği diyet ve yaşam tarzı değişikliğiklerini de uygulayan hastalardaki kilo verme miktarının çok daha fazla olduğunu bilimsel yayınlar ve kişisel deneyimlerimizden biliyoruz, o halde mide balonu taktıran her hastanın mutlaka belli hayat tarzı değişikliklerini de yapması gerektiğini ısrarla vurgulamalıyız.

Sonuç olarak şunu belirtmek isteriz ki, obezite tedavisi olarak hangi yolu seçersek seçelim, bu ister obezite ameliyatı, ister diyet, isterse mide balonu olsun, her yöntemin ortak amacı hastanın kilo vermesi ve metabolik sendrom adı verilen sinsi hastalık durumundan kurtarılmasıdır. Böylece hastanın kalp krizi,inme, felç, kanser ve organ kaybı gibi çok ciddi sağlık riskleri önemli ölçüde azalacaktır. Anlatmak istediğimiz obeziteyle mücadele içinde elimizde oldukça fazla çeşitte silah olduğudur. Unutmayın siz kararlı oldukça hekiminizin de desteği ile obeziteden , diaybetten ve metabolik sendromdan kurtulabilirsiniz!