Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
mide balonu

Mide Balonu Nedir?

Modern çağın hastalığı olarak tanımlanan obezite; günümüzde oldukça farklı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemler; ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Bilindiği üzere vücut kitle indeksine göre teşhis edilen obezite probleminde ileri düzey obezite problemi yaşanmaması adına ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Mide balonu da bu yöntemlerden biridir.

Obezite tedavisinde günümüzde sıklıkla başvurulan mide balonu uygulaması alanında tecrübeli doktorlar tarafından güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır.

Mide balonu endoskopi yardımıyla mideye konup şişirilen ve mide hacmini doldurması dolayısıyla etki oluşturan bir obezite tedavisi yöntemidir.

Obezite tedavisinin yöntemleri arasında gıda alımının kısıtlanmasını sağlayan mide balonu; endoskopik yöntem ile mideye ulaştırılan balonun uygun basınç ile şişirilmesi ve bunun sonucunda da mide içerisinde fazla gıda alımına engel olması disiplinine dayanmaktadır. Mide balonu uygulamasına başvuran hastaların dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturması gerekmektedir.

Mide Balonu Riskli midir?

Mide balonu yani mideye balon takılması işlemi endoskopi ile takılması, bir ameliyatsız zayıflama yöntemi olması, hastada her hangi bir kesi oluşturmaması sebebiyle oldukça risksiz bir yöntemdir. İşlem genel anesteziyle yani uyutularak yapılır ve 10-15 dk sürer. İşlem sonrası hasta bir kaç saat hastanede gözlem altında kalır ve taburcu edilir.

Mide Balonu Ne Zaman Çıkartılır?

Değişik balon türleri ve markaları mevcut olup ortalama midede kalış süreleri 6-12 ay arasındadır, size en uygun balon tedavisinin hekiminizle beraber karalaştırmalısınız. Mide balonunun acil durumlarda da çıkarılması gerektiği durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlar travmatik olaylar, mide hastalıklarının açığa çıkması, gebelik durumunun söz konusu olması gibi durumlardır. 

Kimlere Mide Balonu Takılır?

Mide Balonu genel olarak Beden Kitle İndeksi Tüp Mide veya Mide Küçültme gibi Obezite Ameliyatları için uygun olmayan hastalarda tercih edilir, ayrıca Süper Morbid Obezite grubundaki hastalarda önce bir miktar kilo verilmesini sağlamak ve hastanın 2.aşamada planlan Obezite Ameliyatı riskini azaltmak için de kullanılabilir. 

Mide balonunun uygulanabileceği hastalar aşağıdaki şekildedir; 

- Şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunan kişiler

- Obezite cerrahisinin uygulanamayacağı kişiler

- Hızlı kilo vermenin gerektiği durumlarda

- Obezite cerrahisi öncesinde risk faktörlerinin azaltılması amacı ile aşırı obez kişilere

Mide balonu risk faktörleri oldukça düşük ve hızlı kilo vermeyi sağlayan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak elbette ki öncesinde ayrıntılı bir muayene sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu muayene sürecinde; midede herhangi bir iltihap bulunuyorsa, mide darlığı problemi yaşanıyorsa, yemek borusunda herhangi bir problem bulunuyorsa, gebelik ya da emzirme süreci yaşanıyorsa ve alkol tüketimi yüksek oranda ise mide balonu uygulamasının gerçekleştirilmesi uygun değildir. 

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Veysi Bey kendi mide balonu deneyimini anlatıyor.

Daha fazla bilgi için 05071043438 no'lu telefondan veya bu sayfadaki başvuru formuyla bilgi alabilirsiniz!