Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
Obezite Nedir

Obezite Cerrahisi

Kilo verememe özellikle belirli bir yaşın üstündeki insanlarda oldukça zordur. Metabolizmanın yavaşlaması, hareket kısıtlılığının artması ve benzeri nedenler ile alınan kilolarının geri verilememesi pek çok insanı rahatsız etmektedir. Ancak bu durum ile obezite birbirine karıştırılmamalıdır. Öyle ki obezite; genel sağlık durumunu tehlikeye atan ve yaşama süresini kısaltan oldukça ciddi bir hastalıktır. Günümüzde bu problem obezite cerrahisi teknikleri ile tedavi edilebilmektedir. 

Obezite Nedir?

"Obezite Cerrahisi" nedir sorusuna cevap vermeden önce yapılması gereken en önemli şey "Obezite nedir" sorusuna cevap vermek olmalıdır? Obezite en genel anlamıyla insan bedeninde olması gerekenden daha fazla miktarda yağ dokusu olması ve bu durumudur. Obezite günümüzde neredeyse küresel salgın halini almış olan bir hastalık halidir ve hızla artmaktadır. Obezitenin arkasında hareketsiz yaşam tarzı, doğal gıdalardan uzaklaşma, yüksek kalorili işlenmiş gıda tüketimi, yüksek kalorili, şekerli veya bol yağlı gıda tüketimi gibi çevresel faktrlörler ve bazı genetik faktörler vardır. Genel Olarak obezite hastalığı Beden Kitle Endeksi hesaplanmasıyla teşhis edilir.

Obeziteye Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Obezite problemine neden olan faktörler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Hareket kısıtlılığı
  • Genetik faktörler
  • Stres
  • Yanlış beslenme
  • Hazır ve sağlıksız gıdaların tüketimi
  • Alkol tüketimi
  • Egzersiz ve spordan uzak bir yaşam tarzının benimsenmesi
  • Hormonal nedenler

Obezite Derecesi

Obezite Derecesi Beden Kitle Endeksi hesaplanarak bulunur. Kilonuzu Boyunuzun metre cinsinden karesine bölerseniz Beden Kitle Endeksinizi yani diğer adıyla Vücut Kitle İndeksinizi bulmuş olursunuz. Misal; 110 kg ve 1.70 m olan bir bireyin beden kitle indeksini bulmak için 110 kg / 1.70x1.70 m2 işlemi yapılır, yani 110/ 2.89 = 38 kg/m2 dir. Yani bu bireyin Beden Kitle İndeksi 38 dir. 

Obezite tanısı açısından bakıldığından Beden Kitle İndeksi 25-30 arası olanlar Kilolu, Beden Kitle Endeksi 30-35 arası Evre 1 Obezite Hastası, Beden Kitle İndeksi 35-40 arası olanlar Evre 2 Obezite Hastası, Beden Kitle Endeksi 40 ve üstü olanlar Evre 3 Obezite Hastası yani Morbid Obez Kabul edilir. Beden Kitle Endeksi 50 nin üzerinde olan hasta grubuna ise Süper Morbid Obezite Hastası olarak teşhis konur.

Genel Olarak Beden Kitle İndeksi 35  üstü olan ve özellikle de Uyku Apnesi, Tip 2 Diyabet, Hipertansiyon gibi sistemik hastalığı olan hasta grubu eğer deyet ve spor ile gerekli kiloyu veremedilerse obezite cerrahisini düşünebilirler. 

Obezite Cerrahisi Nedir?

"Obezite Cerrahisi Nedir" sorusuna verilecek en iyi cevap "Obezite Hastalığı'nı Cerrahi yolla çözen yöntemler grubudur" olacaktır. Bu durumu açıklamak gerekirse şöyle diyebiliriz: Obezite Cerrahisi sadece bir ameliyata verilen isim değil de birden fazla cerrahi işlemin hepsine verilen genel isimdir. Obezite Cerrahisi yöntemleri çeşitlidir, bunlar: Mide Balonu, Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı), Mide Baypası (Gastric Bypass), Duodenal Switch (De Meer's Ameliyatı) ve daha birkaç ameliyattır.

Ülkemizde Obezite Cerrahisi denince akla gelen ilk ameliyat Tüp Mide (Mide Küçültme- Sleeve Gastrectomi) ameliyatıdır. Bu da haksız yere değildir, zira Tüp Mide Ameliyatı diğer ameliyatlara göre nispeten kısa süren, emilim bozukluğuna yol açmadan sadece ksıtlama ve iştahı azaltma prensibiyle yapılan bir ameliyattır. Ortalma 1 saat sürer, hastanede yatış süresi 2-3 gündür ve Laparoskopik yani Kapalı yöntemle yapıldığından iş başına dönme süresi kısadır. Bununla birlikte Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatıyla sınırlı değildir, seçilecek ameliyat türüne obezite cerrahı hastayla birlikte hastanın ihtiyacına göre karar vermelidir.

Obezite Cerrahisine Hangi Hastalar Başvurabilir?

Obezite cerrahisi gerek ameliyat süreci gerekse de ameliyat sonrasında iyileşme süreci oldukça zorlayıcı olan bir  tedavi yöntemidir. Hastanın genel sağlık durumunun maksimum derecede korunmasının yanı sıra hastanın psikolojik açıdan da desteklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle obeziye cerrahisine başvuracak olan kişilerin mutlaka yakın çevrelerinden refakatçi ile bu süreci atlatmaları önerilmektedir. Bununla birlikte uygulanan ameliyat sonrasında yaşam tarzında ve beslenme alışkanlıklarında önemli değişiklikler yaşanması gerekmektedir. 

- Alkol ve sigara tüketilmemeli

- Dondurulmuş ve paketlenmiş gıdalar yerine taze sebezeler ve gıdalar tercih edilmelidir.

- Stres faktörlerinden uzaklaşılmalıdır.

- Egzersiz programları aksatılmamalıdır.

- Hareketli bir yaşam biçimi benimsenmelidir. 

Obezite ameliyatı vücut kitle indeksi belirli bir seviyenin üzerinde bulunan hastalarda uygulanabilmektedir.

Obezite Cerrahisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Obezite cerrahisi; ibnsanın genel sağlık durumunun korunması, organlarının fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesini sağlamak amacı ile uygulanan müdahalelerdir. Günümüzde pek çok farklı yöntem ile uygulanan obezite cerrahisi oldukça kapsamlı bir cerrahi alandır. Obezite cerrahisinde uygulanan ameliyatlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Tüp mide ameliyatı vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Midenin bir bölümünün ve açlık hormonu salgılayan Ghrelin bezinin alınması disiplinine dayanmaktadır. Günümüzde bu ameliyat laparoskopik yöntemler ile uygulanmaktadır. Bununla birlikte tüp mide ve mide küçültme ameliyatklarının yanı sıra önceki yıllarda gastrik bypass ameliyatı uygulanmakta idi. Gıda alımını kısıtlayıcı bir yöntem olan gastrik bypass son yıllarda çok daha akonforlu olan mide küçültme ameliyatlarına yerini bırakmıştır. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Yaşam

Obezite cerrahisi sonrasında hasta için yepyeni bir yaşam başlamaktadır. Psikolojik destek alınarak, beslenme ve diyet uzmanı kılavuzluğunda hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmektedir. Bu süreçte karbonhidrat oranı düşük; protein oranı yüksek bir şekilde beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Aynı zamanda egzersiz programı oluşturulması gerekmektedir.