Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)

Obezite Sonrası Spor

Obezite cerrahisi her ne kadar çok etkili bir kilo verme yöntemi olsa da bir mucize değildir. Ameliyatın maksimum etki göstermesi ve uzun yıllar boyu ideal kiloda kalabilmeniz için sizin de yeme alışkanlığınızda ve egzersiz alışkanlığınızda değişiklikler yapmanız ve yeni alışkanlıklar kazanmanız gereklidir.

Obezite ameliyatı sonrası, bu ister mide küçültme ameliyatı yani tüp mide, ister gastrik bypass olsun, mutlaka egzesiz alışkanlığı kazanılmalı çünki düzenli egzersiz yapmak obezite ameliyatının etkisini maksimuma çıkartırken kişinin de mükemmel hissetmesini sağlamaktadır.

Egzersiz Yapmanın Faydaları

FAYDA 1: Doğru şekilde kilo vermenizi sağlar!

Obezite ameliyatı sonrası sonrası egzersiz veya düzenli spor yapanların en az 7-8 kilo daha fazla kilo kaybettikleri yapılan çalışmalarla bilinmektedir. Buradav önemli bir nokta da bu kilo kaybı sürecinde doğru şekilde kilo vermektir. Egzersi yapmak sizin proteinlerinizden değil de yağlarınızdan kilo vermenizi sağlar bu da düzenli, spor yapmanın önemini arttıran bir faktördür. Düzenli spor yapmak hızlı kilo verme sürecinde protein kaybını önleyen çok önemli bir faaliyettir.

FAYDA 2: "Harika hissetmenize yardımcı olur" 

Egzersiz yapmak her zamankinden daha enerjik olmanıza ve harika hissetmenize sebep olacaktır. Hastalarımızın çoğu sadece kilo kaybetmek değil, günlük hayatlarında daha aktif ve enerjik olmak için, daha rahat çocuklarıyla oynamak,daha rahat koşm ak hatta daha rahat bisiklet sürmek için obezite cerrahisini düşünmektedirler. Egzersiz yapmak bu açıdan bakıldığında bu hedeflere çok daha kolay ulaşılmanızı sağlayacaktır Düzenli egzersi yapmak kas kütlenizi arttıracak, kabinizi ve kemikleriniz ve hatta bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir.

Yapılan araştırmalarda bulunan diğer çok ilgi,nç bir bulgu ise düzenli spor yapmanın psikolojik durumumuz ve ruh halimiz üzerinde çok olumlu etkilerinin tespit edilmiş olmasıdır. Düzenli spor yapmak endişe yani anksiyeteyi ve depresyonu azaltırken, akademik başarıyı da arttırmaktadır. Biz DÜNYA OBEZİTE MERKEZİ olarak gerek Tüp Mide Ameliyatı, gerek Mide Bypass ameliyatları gerekse Şeker Ameliyatı sonrası mutlaka egzersi öneriyoruz. 

FAYDA 3: "Akıl sağlığını olumlu etkiler"

Egzersiz "Endorfin" adlı hormonun salınımına yol açar. Bu hormon anksiyete ve depresyonun iyileşmesinde kilit rol oynar. Bir çok hastamız obezite cerrahisiyle kilo sorunlarından kurtulurken, kilolu zamanlarında edindikleri psikolojik zorlukları ameliyat sonrası dahi aşmakta güçlük çekebilmektedir. İşte bu süreçte en büyük yardımcıları spor olacaktır. Ayrıca egzersiz beyne giden kan miktarını da arttıracaktır, bu da sporun beyin sağlığı üzerindeki, bir diğer olumlu etkisidir. Kısacası; spor veya egzersiz yapmak beyin faaliyetleriniz iyileştirecek, IQ seviyenizi arttıracak ve yaşlanmaya bağlı beyinsel faaliyetinizin azalmasını yavaşlatacaktır.

Nasıl Egzersiz Yapmalıyım?

Obezite ameliyatı sonrası spora başlama zamanı hakkında mutlaka hekimlerinizin görüşünü almalısınız. Temel olarak ameliyat sonrası spor planlanırken 3 spor çeşidi amaçlanmalıdır.

1- Kardiyo egzersileri:Aerobik egzersizler olarak da bilinen kardiyo egzersizleri temel olarak , yürüme, koşma, ip atlama, bisiklet sürme, yüzme gibi bol enerji harcamanıza ve bolca hareket etmenize yardımcı olacak egzersizlerdir. Bu egzersilerin faydası , hızlı yağ yakımını sağlarken kişinin de inalmaz derecede zinde, enerjik ve sağlıklı hissetmesine yol açmalarıdır. Ameliyattan hemen sonraık ilk ayda kardiyo egzersizi olarak yürüyüş ve hızlı yürüyüşler tavsiye edilirken, yeteri kadar sıvı tüketimi konusunda gerekli alışma sürecini sağlayan hastalarımıza 1.aydan sonra diğer kardiyo egzersşizlerini önermekteyiz.

2- Kas güçlendirme egzersizler:  Kas güçlendirme egzersizleri kas kütlemizi korumayı ve arttırmayı  hedefleyen sportif faaliyetlerdir. Temel olarak ağırlık kaldırma ile ilgili çalışmalardır bunlar. Biz obezite ameliyatı sonrası 2.aydan itibaren kas güçlendirme egzesilerini önermekteyiz. Buradaki en önemli nokta hiç bir acelecilik ve sabırsızlık göstermeksizin düşük ağırlıklarla çalışmalara başlamak ve zaman içerisinde ağüırlık miktarını arttırmaktır. Unutulmamalıdır ki gereğinden fazla ağırlıkla çalışma kas yıkımına yol açabilir. Bu çaışmalar hekim kontrolünde yapıldıklarında kas kitlesinin ciddi olarak artmasına yol açacaklardır.

3- Esneklik kazandırıcı egzersizler:  Esneklik kazandırıcı egzersilerin temel amacı yaralanmaları, incinmeleri önleyici egzersizlerden olmalarıdır. Bu egzersizler temel olarak esneme germe tarzı egzersilerdir.Esneme ve germe egzersizleri her aerobik veya güçlendirme öncesi ve sonrasında mutlaka yapılmalıdır. Esneme ve germe çalışmaları kaslarda hafif bir yanma hissi duyuluncaya kadar yapılmalı ve sonra sonlandırılmalıdır. hızlı kilo verme obezite tedavisi