Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
obezite tedavisi

Obezite Tedavisi

Obezite tüm dünyada son yıllarda sık gözlemlenen bir hastalıktır. Farklı nedenler ile açığa çıkan obezite problemi mutlaka kontrol altında tutulmalı ve tedavi edilmelidir.

Obezite halk arasında şişmanlık hastalığı olarak bilinse de temelinde çok daha ciddi problemler barındıran bir sağlık problemidir. Endüstriyel gıda tüketiminin artması, yükselen binaların arasında insana hareket alanının büyük oranda kısıtlanması, stres faktörlerinin insan yaşamında çoğalması pek çok sağlık problemine yol açtığı gibi obezite problemine de neden olmaktadır.

Şişmanlık; kişinin metabolij dengesinin düzensizleşmesi ve bu noktada vücuttaki yağ oranının artması olarak tanımlanmaktadır. Ancak obezite; cilt altındaki yağlanmadan daha çok iç organların da yağlanmaya başladığı çok daha ciddi bir problemi ifade etmektedir.

Obezite ile Birlikte Sık Görülen Hastalıklar

- Kalp ve damar hastalıkları (Koroner arter hastalığı)

- Dolaşım bozuklukları

- Hipertansiyon

- Kolon ve meme kanseri 

- Şeker hastalığı

- Kısırlık

- Uyku problemleri

- Psikolojik problemler

- Cilt problemleri

- Kemik hastalıkları

Stres faktörü, beslenme bozuıklukları, hazır ve sağlık gıdaların tüketimi, hareketesiz yaşam tarzının benimsenmesi gibi nedenler ile tüm dünyada pek çok insan kilo problemi yaşamaktadır. İnsanların ideal kiloların üzerinde olması ve diyet ve egzersiz uygulamalarına rağmen kilo verememesi metabolik problemlerin varlığına işaret edebilmektedir.

Kilo alma ve kilo vermeme problemi günümüzde obezite olarak tanımlanmaktadır. 

Obezite Neden Çağın Hastalığıdır?

İnsan metabolizmasının doğal çalışma disiplininin dışına çıkması ya da işlevini yerine getirememesinin bir sonucu olarak açığa çıkan obezite özellikle son yıllarda görülmeye başlanmıştır.

Bu problemin nedeni ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

-  Hazır ve dondurulmuş gıdaların tüketimi

- Doğal ürünlerin tüketiminin azalması

- Sigara ve alkol tüketimi 

- Egzersiz ve spor için yeterli zaman ayrılmaması

-  Stres

- Genetik faktörler

- Psikolojik problemler

- Kullanılan birtakım ilaçlar

Yukarıdaki maddelerden en az biri ya da birkaçını bugün pek çok insan yaşamaktadır. Obezite problemi; fizyolojik temelli bir hastalık olduğu kadar toplumsal olarak da değerlendirilmesi gereken ciddi bir problemdir. Bu nedenle son yıllarda pek çok kurum obezite ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları, obezite ile savaşma kampanyaları yürütmektedir.

Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite probleminde hangi tedavi yönteminin uygulanması gerektiğine ayrıntılı bir tanı ve tedavi planlaması sonrasında karar verilmektedir. Obezite tedavisi öncesinde hastanın vücut kitle indeksi ölçülmekte, birtakım tetkikler ile genel sağlık durumu değerlendirilmektedir. Tanı süreci sonrasında ise hastaya uygun bir tedavi planlaması gerçekleştirilmektedir. Günümüzde bu problemin tedavisinde medikal ve cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir.

Erken evre obezite problemi yaşayan hastalarda; beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, egzersiz ve spor programlarının aksatılmamasının yanı sıra davranışlarda yapılacak değişiklikler ve birtakım ilaçlar ile metabolik sendromun tedavi edilmesi yeterli olabilmektedir. Ancak ileri evre obezite problemi yaşayan hastalarda yaşama süresinin uzatılması amacı ve ciddi hastalıkların önlenmesi adına cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir.