Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
Obezite ve Cilt Sorunları

Obezite ve Cilt Sorunları

Obezite birden çok faktörü etkileyerek cilt problemlerine yol açabilir. Obezitenin yol açtığı hormonal değişmeler ACANTHOSIS NIGRICANS adlı cilt hastalığına yol açabilir.Bu hastalıkta boyunda ve vücut katlantılarında cilt koyulaşması gelişir.

Bacak damarlarında basıncı artmasına bağlı olarak bacaklarda ödem, şişme, yüzeyel kılcal damarların çatlaması olarak bilinen minik damarlarda belirginleşmeler, büyük bacak damarlarında varisler, ciltte dermatit, hattaas ülser (yaralar) dahi görülür.

Cilttekki katlantılar dolayısıyla artan nemlilikte mantar ve bakteri enfeksiyonları gelişir. 

Özellikle ayaklarda nasır ve boynuzlaşmalar çok sıktır. 

Ayrıca yine obeziteye bağlı özellikle boyun ve koltuk altlarında skin tag olarak bilinen et benleri sıkça görülür.

Tüp mide veya mide küçültme olarak da bilinen Obezite Ameliyatları sonrası geliişen kilo verimi süreci  sonrası bu hastalıkların pek çoğu kaybolurken, ciltteki et beni tarzı büyümelerin ise obezite ameliyatı esnasında eş zamanlı hızlıca alınması mümkün olabilmektedir. Bu yazıda adı geçen cilt problemlerini yanda ve alttaki resimlerde izleyebilirsiniz. sivilce akne obezite tedavisi estetik

Acanthosis Nigricans

Acanthosis Nigricans  obeziteye bağlı hormonal değişmeler sonucu özellikle boyun ve koltuk altındaki ciltte renk koyulaşmaları gözlenir.

Ayakta nasır ve boynuzlaşma

Artmış ağırlığa bağlı ayaklardaki artmış basınç ve sürtünme sonucunda nasırlaşma oranları obezite hastalarında normal kilolu insanlara göre daha sıktır.

Skin Tag

Bilimsel yazılarda Skin Tag  olarak geçen bu et beni tarzı cilt uzantıları obezite hastalarında çok sık gözlenmektedir. Bu cilt uzantıları  obezite ameliyatı esnasında kolaylıkla alınabilmektedir.

Ayakta Dermatit

Dermatit

Bacak Varisleri

Obezite hastalarında bacak verisleri ciddi bir sorundur.