Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
şeker hastalığı

Şeker Hastalığında Cerrahi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tıp dilinde diyabet olarak geçmekte olan şeker hastalığı dikkate alınmazsa hasta açısından büyük sıkıntılar doğurabilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Teşhis edilip tanısı konan diyabet hastaları kontrol altında tutularak hayatta kalmaları sağlanmaya çalışılır.

Diyabet kontrolü aşamasında hastanın kendisine büyük roller düşer. Uzmanlar tarafından belirlenen dikkat edilecekler listesine bağlı kalmak hastanın birincil görevi olmalıdır. Bunun yanında acil bir durumda çevreden destek alabilmek için hasta koluna şeker hastası olduğunu belirten bir künye takılması da uygun olabilir.

Şeker hastalığı tedavisinde sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Hastalar insülin tedavisi, kan glukoz takibi gibi tedaviler ile korunmaya çalışılırken akıllarda cerrahi bir müdahale ile kesin tedavinin olup olmadığı sorusu dolaşır. Şeker hastalığında cerrahi tedavi yöntemleri nelerdir diye merak edenler için müjdeli bir haber nitelinde olacağını düşünerek söyleyebiliriz ki evet ameliyat ile tedavi mümkün.

Şeker Hastalığı Ameliyat Edilebilir mi?

Yaklaşık on sene öncesinde uygulamaya başlandığını, günümüzde de daha sık tercih edilebilir olduğunu açıklayan uzmanlara göre şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi metabolik rahatsızlıklar olarak ifade edilen gruptaki sağlık sorunları ameliyat edilerek çözülebilmektedir. Cerrahi müdahale ile çözüme kavuşturulan şeker hastalığı Tip 2 diyabet hastalığı olarak belirlenen grupta başarı göstermektedir. Yapılan ameliyatlarda sağlanan başarının yüzde 90’larda seyrediyor olması hastalığı yaşayanlar ve ameliyatı düşünenler için don derece önemli bir kriterdir. Şeker hastalığı cerrahi tedavi yöntemi sonrasında hastaların insülin ve ilaca gerek duymadan yaşamlarına devam ettiği belirtilmektedir.

Şeker hastalığı ameliyatında hastaların açlık hormonları baskılanarak şeker dengesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Yaklaşık olarak 4 saat gibi bir sürede tamamlanan ameliyatlar kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Açılan küçük deliklerden içeri girilerek midede, ince bağırsaklarda ve on iki parmak bağırsağında işlem yapıldığı, yapılan işlem ile insülin direncini düşürerek açlık hissedilmesine neden olan hormonları baskılandığı belirtilmektedir. Uzun süre tedavi edilse de tam anlamıyla çözüme kavuşmayan şeker hasatlığında metalobik cerrahi yöntemi ümit vadetmektedir.

Metabolik Cerrahi Yöntemine Nasıl Karar Verilir?

Hastaya insülin direncini ve glukoz seviyelerini ölçmeye yönelik yapılan testler sonucu ameliyat için uygun olup olmadığı kararı verilmektedir. 18-65 yaş aralığında olan hastalarda insülin direncinin korunuyor olması şartıyla, ilaç kullanılsa dahi şeker düşmüyor ve kontrol altına alınamıyorsa ameliyat uygun görülebilir. Özellikle Tip 2 diyabet hastaları için uygun olan metabolik cerrahi yöntem ile bu grupta yer alan hastalarda insülinin doğru bir şekilde kullanılması ve etkilenen diğer organların tekrar canlanmasını sağlanmaktadır. Tip 1 diyabet hastalarında insülin direnci olmadığı için böyle bir tedavi yöntemine kalkışılması mümkün değildir.

Metabolik Cerrahi Yönteminin Riski Var mıdır?

Ameliyat olması düşünülen hastanın geçmişi ve şuan ki sağlık durumu cerrahi müdahaleyi yapacak ekip tarafından çok iyi biliniyor olmalıdır.  Ekip en ince ayrıntılara kadar vakayı inceleyip herhangi bir risk olup olmadığına karar verdikten sonra cerrahi müdahale kararı alır. Her operasyonda öngörülemeyen bir durum oluşabilme riski elbette bulunabilir ancak bunun dışında sorun yaşatacak bir risk görülmemektedir.

Tip 2 Şeker Hastaları için Ameliyat Şart mıdır?

Bu grupta yer alan hastalar günlük olarak tedavi edici ilaçları kullanan kişilerdir. Günlük yaşamları bir hayli zor geçen bu kişiler için metabolizmalarının yorulduğu ve hasatların bitkin düşmesine neden olduğu ifade edilmektedir. Sürekli kullandıkları ilaçların da yan etkileri ile hastayı güç duruma sokması ve bir süre sonra hasatlığın kontrol altına alınamaması gibi bir ihtimal olduğu için mümkün olan vakalarda ameliyat ile kesin çözüm önerilmesi daha doğru olacaktır.