Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
Tüp Mide Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir

Tüp Mide Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Tüp Mide Ameliyatı diğer adıyla Mide Küçültme Ameliyatı günümüzdeki tüm diğer modern ameliyatlar kadar güvenli ameliyatlardır, yani laparoskopik safra kesesi veya tiroid ameliatı kadar güvnelidir. Bunu açıklamamızdaki sebep gerçek morbid obezite dolayısıyla ameliyat olma ihtiyacı yani endikasyonu olan hastaların ameliyattan korkmaması gerektiğini vurgulamak istememizden gelir.

Morbid obezite grubundaki hastalarımızın doğal olarak obeziteyle birlikte seyreden metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve başka diğer patolojilerden dolayı artmış kalp krizi riski, inme ve felç kalma riski, ani kardiak ölüm riski ve artmış kas - kemik – eklem hastalıklarına maruz kalma riskini taşırlar.

Ayrıca belli bir çok kanser türünün de obezite kaynaklı olduğu günümüzde Dünya Sağlık Örgütü' nün yayınlarında tespit edilmiştir. Obezitenin diğer sosyal ve estetik kötü yan etkileri ise her nekadar görmezden gelinse de hastaların hayatını çok kötü yönde etkilemektedir, sağlık kelimesinin tanımının kişinin bedenen ruhen ve sosyal olarak iyi olması şeklinde olduğunu hatırlarsak, obezite hastalığı olan bir kişinin hayatının ne denli zor olduğunu da anlarız. Dolayısıyla başta tüp mide ameliyatı olmak üzere doğru sebeple yani doğru endikasyonla yapılan obezite ameliyatları ve obezite tedavileri doğru hastalarda uygulandıklarında hastalara çok iyi bir tedavi imkanı sağlamaktadırlar.

Tabi ki çok etkili bir obezite tedavisi olan tüm mide ameliyatı bir mucize değil, bilimsel bir tedavi aracıdır. Bundan kastımız tüp mide ameliyatının da diğer tüm cerrahi işlemlere benzer riskler taşıdığının hasta tarafından daha ameliyattan önve bilinmesi ve bu risklerin hasta ile hekim arasında konuşılması gerekliliğidir.

Yazımızın devamında tüp mide ameliyatında en sık oluşabilecek riskleri yani tüp mide komplikasyonlarını anlatıyoruz, tüp mide ameliyatı olmayı düşünen her hastamızın bu yazının devamını okumasını tavsiye ediyoruz!

Tüp mide ameliyatı sonrasında gelişebilecek cerrahi komplikasyonlar, benzer ameliyatlardan sonra gelişebilecek olanlardan farklı değildir. En sık karşılaşılan 3 komplikasyon, kanama ve dikiş hattının kısmen ayrılması ile mide sıvısının veya alınan sıvı –katı gıdaların karın boşluğuna kaçması yani kaçak ve pıhtı yani embolidir. Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak %1 görülür kaçak tecrübeli bir obezite cerrahı tarafından yönetilmediği taktirde maalesf ölümcül olabilir.

Böylesi bir durumda, enfeksiyonun olduğu alana USG eşliğinde kateter yerleştirilerek tedavi edilebilir ve endoskopi ile bariatrik- stent konularak kaçak tedavi edilebilir . Israrcı olan fistüllerde iyileşme sağlanamazsa, hasta tekrar ameliyat edilebilir. Pulmoner emboli , obezite ameliyatlarından sonra gelişebilir. Bu nedenle hastalara ameliyattan 12 saat öncesinde kan sulandırıcı ilaç verilir veya ameliyattan 6 saat sonra kan sulandırıcı yapılır. Yüksek basınçlı diz üstü varis çorabı giydirilir. Akciğer embolisi gelişmesin diye hasta tüp mide ameliyatınjdan 2-3 saat sonra yürütülmeye başlanır.

Diğer bir akciğer komplikasyonuda, kısmi olarak akciğerin bir bölümünün sönmesidir. Atelektazi olarak adlandırılan bu durumun gelişmemesi için, tüp mide ameliyat sonrası erken dönemde Triflu üfleme egzersizi cihazıyla göğüs egzersizleri yaptırılır.

Tüp mide ameliyat sonrası ciltte yara enfeksiyonu gelişebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası geç dönemde gelişebilen en önemli cerrahi komplikasyon ise, mide de darlık gelişimidir. Genellikle, endoskopik yöntemle bu darlıkların genişletilmesi yöntemi ile tedavi edilir. Bazen birden fazla endoskopik müdahalenin gerekli olduğu durumlarla karşılaşılabilir.

Dumping sendromu, tedavisi güç olan bir komplikasyondur ve genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan reaktif kan şekeri düşüklüğü ile kendini gösterir. Nedeni, mideye aniden fazla miktarda gıda alınması ve bu alınan gıdaların hızlıca incebağırsaklara geçmesidir. Bu durum genellikle, yemekten bir süre sonra kan şekerinin düşmesi ile kendini gösterir. Hastanın ellerinde titreme, halsizlik, baş dönmesi gibi yakınmaları olur.

Tüp mide ameliyatı sonrası, mide by-pass ameliyatına göre daha az görülse de, B vitamini, demir, folik asit, ve D vitamini eksikliği gelişebilir .Bu nedenle, düzenli aralıklarla, obezite cerrahına kontrolere gidip bazı vitamin ve elementler için kan tahlilleri yapılmalı ve bariatrik diyetisyenden destek alınmalıdır.

B vitamini eksikliği, fark edilmediği takdirde, beyin fonksiyonlarının etkilendiği, ellerde uyuşma kramp oluşabilir (B1 vitamini eksikliği Wernicke-Korsakoff Sendromu), kişi bunama belirtileri gösterebilir. B12 vitamini de, tıpkı B1 vitamini gibi beyin fonksiyonları için olmazsa olmaz bir vitamindir ve ameliyat sonrası en sık eksikliği tespit edilen vitaminlerin başında gelir.B12 vitamininin eksikliği depresyon ile kendini gösterebilir ve Alzheimer hastalığına benzer bir tabloya yol açabilir. Demir eksikliği, kansızlık ile kendini gösterir ve soluk görünümün dışında, çabuk yorulma ve hızlı kalp atımı en sık karşılaşılan belirtileridir.

Belirtilen komplikasyonların bir çoğunun önceden alınamsı gereken etkili önlemleri ve oluşmaları durumunda tedavileri mevcuttur. Buradaki en önemli husus hasta ve tedavi eden cerrahi ekip arasındaki iletişim kanallarının çok açık olması gerektiğidir. Olası bir problem durumunda özellikle ameliyattan sonra ilk haftalarda hasta herkimine kolayca ulaşabilmelidir. Komplikasyon durumunda tedavi, hekim ile hastanın bir ekip olarak işbirliği halinde hareket etmesiyle, risk çok büyümeden sağlanacaktır.

Diğer bir husus ise tüp mide ameliyatı için merkezimizi yurt dışından ziyaret edip ameliyat olan hastalarımız hakkındadır. Yurt dışından gelen misafirlerimiz ameliyattan sonra en az 10 günülerini Istanbul' da geçirecek şekilde plan yapmalıdırlar, zira bu süre içinde hekimlerine ihtiyaç duyduklarında kliniğimize yakın olmalıdırlar. Gerekli ameliyat hazırlıkları ve planlamalar iyi şekilde yapıldığında tüp mide ameliyatı çok etkili ve hastanın hayatını, sağlık durumunu, fiziksel ve sosyal olarak iyi olma durumunu pozitif yönde değiştirern bilimsel ve değeri ıspatlanmış hızlı bir obezite tedavisidir tedavidir.