Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
tüp mide

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Her Obezite Cerrahisi işleminden sonra olduğu gibi Tüp Mide Ameliyatı yani Mide Küçültme Ameliyatı sonrası da (aslında şeker ameliyatı sonrası da böyledir) özel bir beslenme şekli oluşturulması çok önemlidir. Genel hatlarıyla anlatmak gerekirse ameliyattan hemen sonra hastaya su başlanır, 2.günden itibaren meyve suyu,su, tanesiz çorba verilebilir.

Taburcudan sonra 10 gün uygulanacak şekilde özel bir bol protein ve vitamin içeriği taşıyan Tüp Mide Ameliyatı sonrası sıvı beslenme diyeti verilir, bu sıvı diyetten sonra yaklaşık 1 ay süren püre diyeti, sonrasında ise yarı katı ve katı diyetler verilir.

Tüm bu diyetlerde esas amaç şekerden ve yağda fakir, proteinden zengin ve sindirimikolay gıdalar vermek, iyileşme sürecini problemsiz tamamlarken diğer yandan da kaliteli kilo verimini sağlamak, metabolizmanın protein dengesini korumak ayrıca deri sarkmasını mümkün olduğunca azaltmak ve eğer mümkünsehastayı Deri Sarkması Ameliyatından korumaktır. Diğer ve uzun süreli bir hedef ise hastaya uzun dönemde kilo verimini sağlayacak ve gilo geri alımını önleyecek tarzda beslenme ve hayat tarzı alışkanlıkları kazandırmaktır!