Meclisi Mebusan Caddesi No:19 Salıpazarı, Beyoğlu/İstanbul (Tramvay Yolu)
tüp mide ve şeker ameliyatı

Tüp Mide ve Şeker Ameliyatının Genel Riskleri

Tüp mide ameliyatında da her cerrahi müdahalede olduğu gibi birtakım riskler açığa çıkabilmektedir. Alanında tecrübeli doktorların tam teşekküllü sağlık merkezlerinde uyguladıkları ameliyatlar ve iyileşme sürecinin nitelikli takibi bu risklerin önüne geçebilmektedir.

Kanama

Her ameliyatta olan kanama riski Obezite Ameliyatlarında da mevcuttur. Ameliyat kapalı yöntemle yapılmasından dolayı ve günümüzde kullandığımız enerji- mühürleme cihazlarının yardımıyla kanama riski çok düşüktür. Ayrıca kanama riskini arttıracak tarzda kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar  bu durumu mutlaka hekimlerine haber vermelidirler.

Emboli - Pıhtı

Obezite hastalarında var olan obezite durumlarından dolayı normal kilodaki hastalara göre artmış pıhtı atma riski mevcuttur. Bu risk günlük hayatlarında da yüksektir, örneğin obezite ve diyabet hastalarında kalp damar, beyin damar tıkanıklıkları daha sık görülmektedir. Bu durumun önlenmesi için ameliyattan önce çok iyi bir check up yapılmalı, ameliyat esnasında ve sonrasında uygun ilaçlar başlanmalı, hasta bol harekete teşvik edilmeli ve varis çorapları gibi pıhtı önleyici yöntemlere baş vurulmalıdır.

Kaçak - Sızıntı

Tüp Mide Ameliyatının riskleri düşünüldüğünde hastaların ve hekimlerin en tedirgin oldukları risklerin başında kaçak gelmektedir, zannedildiğinin aksine mide kaçağı görülme oranı çok düşüktür, bununla birlikte kaçakların tam nedeni bilinmemektedir. Kaçaklar geç kalınmadıkça endoskopik stent tarzı girişimlerle kolayca tedavi edilmektedir. Buradaki en önemli husus hasta ile hekimin rahatlıkla iletişim kurabilir olmasıdır, zira olası bir kaçak durumunda tedaviyi zorlaştıran unsur geç müdahale edilmesidir. Şunu belirtmekte yarar var; obezitenin riskleriyle karşılaştırıldığında ameliyaın riski çok çok düşüktür.

Anestezinin Riskleri

Diğer tüm amaliyatlarda olan anestezi riskleri Obezite cerrahisi ameliyatları olan Tüp Mide Ameliyatı yani Mide Küçültme için de geçerlidir. İyi bir ameliyat öncesi anestezik risk değerlendirmesi ve önlem alınması riskleri minimuma indirecektir. Merkezimizde kamera yardımıyla anestezi uygulanmaktadır (endoskopik entübasyon)

Enfeksiyon

Kapalı ameliyat olduğu için yara yeri enfeksiyonu neredeyse hiç görülmemektedir. Bu süreçte en çok olası akciğer enfeksiyonundan korunmak gerekir, bunun için hasta olabilecek en erken süreçte hareket etmeye, yürümeye teşvik edilmekte ayrıca solunum egzersizleri (Triflow) uygulanmaktadır.

Geri Kilo Alımı

Obezite Cerrahisinin riskleri düşünüldüğünde geri kilo alımı da  uzun vadeli bir risktir. Obezite Cerrahisi sonrası nadir görülmekle birlikte geri kilo alımı mümkündür.Geri kilo alımları genellikle 2.yıldan sonra görülmektedir. Bunun engellenmesi için hastanın ameliyattan sonraki 1 yıl boyunca yakından takip edilmesi ve hastaya verilecek yeni diyet, hayat tarzı tavsiyelerinin hekim veya diyetisyen tarafından hastaya çok iyi anlatılması, hastanın da bunları içselleştirerek hayat tarzı haline getirmesi gerekmektedir.

Uygun ve iyi planlanmış bir diyet erken dönemde kaçak riskini azaltırken uzun dönemde de geri kilo alımı riskini azaltacaktır! Unutulmamalı ki bu süreç hasta, hekim, diyetisyen ve diğer sağlık personelinin bir ekip çalışmasıdır Tüp Mide Ameliyatının riskleri Obezitenin riskleri mide kaçağı.